Naše akce

Primárně se věnujeme péči o Přírodní památku Kudlačena na Horní Bečvě. Kosíme louku kosami, hrabeme seno a odtahujeme jej pryč. Kromě toho se učíme tradičním řemeslům, jako je třeba spřádání vlny nebo dřevořezbářství. Ve volných chvílích se koupeme v přehradě, kytarujeme kolem ohně nebo chodíme na výlety po okolí.

Naším zázemím je od samotného počátku Kolovrátku chalupa s číslem popisným 130 na Horní Bečvě. Tato téměř stoletá roubenka se stodolou patří rodině Křivonožků, kteří nám ji propůjčují na různé akce. V létě na zahradě vyrostou stany a velké tee-pee, které je středobodem letních táborů. Stodola nám pak nabízí velkorysou dílnu pro nejrůznější řemeslné workshopy.

Pokud se chystáte na některou z našich akcí, tak by se vám mohly hodit následující informace:

Jak se na chalupu dostat?

Pokud jedete autobusem, tak vystupte na zastávce Horní Bečva Přehrada. Pokud jedete od Rožnova pod Radhoštěm, tak podejděte hlavní cestu a začněte stoupat kolem penzionu U Přehrady (hlavní cestu budete mít po pravé ruce). Držte se asfaltové cesty a jděte stále do kopce. Minete hotel Mesit a půjdete dál do kopce. Až minete poslední chalupy, tak se zpevněná cesta bude stáčet doleva. Neodbočujte, ale pokračujte dál přes louky až na horizont. Jakmile vykouknou první chalupy, tak je to ta vpravo. V létě to můžete snadno poznat podle stojícího tee-pee. Cesta je znázorněna zde.

V případě, že se na chalupu chystáte autem, tak nejlepší řešení je auto odstavit na parkovišti Na Bečvici a dál pokračovat pěšky. Pokud přesto potřebujete vyjet autem až k chalupě, tak u parkoviště odbočte vlevo z hlavní cesty a přejeďte přes mostek a zahněte hned doleva. Po pravé ruce budete mít bývalou restauraci na Bečvici. Zahněte doprava po cestě, která začne prudce stoupat. Této cesty se držte. Na první křižovatce zahněte doleva (dle ukazatele na hotel Labyrint) a jeďte dál. Na další křižovatce (u hotelu Labyrint) jeďte rovně do lesa. Zde je značka zákaz vjezdu motorovým vozidlům. Dál vede cesta po asfaltce až k chalupě, která je spolu se stodolou první stavení po výjezdu z lesa.

Jaké zázemí očekávat?

Zázemí chalupy je skromné, nicméně pro nás dostačující. Základem jsou dvě kadibudky a pramen pitné vody, který slouží k veškeré hygieně. Zájemci o koupání musí vyrazit do nedaleké přehrady, nebo si najít nějakou tůňku v nedalekém potůčku. Během letních táborů spíme ve stanech na louce u chalupy, která nám slouží pouze jako kuchyň. O jarních a podzimních víkendovkách využíváme zateplenou půdu, kde spíme ve vlastních spacácích na karimatkách.